Ako si vybrať správne kosačku, pílu, krovinorez či iný výrobok?

Ak si nie ste istý správnym výberom produktu, máme pre Vás zopár tipov a rád v podobe nášho blogu, ktorý pravidelne dopĺňame a obnovujeme.

Ako si vybrať KOSAČKU?

Predtým, než sa rozhodneme uskutočniť nákup svojej novej kosačky by sme si mali položiť pár zásadných otázok pre správny výber vhodného výrobku.

Treba mať na pamäti hlavne tieto veci:

  • Aký veľký mám pozemok?
  • Je môj pozemok členitý?
  • Je povrch pozemku skôr rovný, alebo skôr neupravený?
  • Chcem počas kosenia použiť kôš?
  • Chcem mulčovať?
  • Budem s kosačkou kosiť len ja, alebo bude kosiť manželka, syn, dcéra...
  • Môže mi kosačka ponúknuť niečo viac?


Odpovede:


Ako veľký mám pozemok?


1. Pred uskutočnením nákupu by sme mali vedieť, ako veľký je náš pozemok, ktorý chceme kosiť. Väčšina výrobcov totiž pri svojich produktoch uvádza aj údaj, koľko metrov štvorcových je vhodné s kosačkou kosiť na jedno použitie. Ak teda výrobca uvádza, že kosačka je vhodná do 500m2 mali by sme tento údaj dodržiavať pri prevádzke a ak náš pozemok je väčší, treba počítať s tým, že kosačku po pokosení uvedenej plochy budeme musieť nechať ochladiť a až tak ju bude možné znova použiť, inak môže dôjsť k poškodeniu motora vplyvom jeho nadmerného zaťaženia, alebo si budeme vyberať kosačku, ktorá má uvádzanú plochu väčšiu a vhodnú pre naše potreby.

Je môj pozemok členitý?

2. To či je náš pozemok členitý budeme vedieť s istotou určiť. Ak na záhrade máme sad, kvety, či iné dekorácie, ktoré bude nutné obchádzať, je potrebné na to myslieť a rozhodovať sa pri kúpe kosačky aj na základe tohto atribútu.
V prípade, že na pozemku máme nahusto vysadený sad, či niečo iné, asi pre nás nebude úplne vhodné kupovať kosačku s pojazdom. Pre veľmi členitý terén je vhodnejšie zaobstarať si kosačku bez pojazdu, keďže počas kosenia s kosačkou s pojazdom ju ťahať k sebe môžeme len s vypnutým pojazdom, bolo by pre nás nanajvýš nekomfortné stále dookola zapínať a vypínať pojazd zopnutím, či rozopnutím pojazdovej páky. Ak sa aj napriek tomu rozhodneme kúpiť si kosačku s pojazdom z akéhokoľvek dôvodu, je dobré obzerať sa po kosačke takzvanej "trojkolky" kde je v prednej časti umiestnené jedno koleso otočné o 360°, čo nám uľahčí manévrovateľnosť a práca s takouto kosačkou bude skôr zábava, ako ťažká a nezaujímavá práca

Je povrch pozemku skôr rovný, alebo skôr neupravený?

3. Či už počas kosenia, alebo pri prechádzkach po pozemku sme si určite všimli, ako "rovný" je náš pozemok, respektíve jeho povrch.
Ak sa nejedná o bežný, klasický dvor, ale je na pozemku príliš veľa jám, alebo iných nedúhov, budeme sa pozerať po kosačke s veľkými kolesami. Veľké kolesá ľahšie prekonávajú prekážky v podobe jám a svojou veľkosťou nám zabezpečia to, že koleso nám nezapadne do jamy, kde by pri naštartovanom motore mohlo dôjsť ku stretu noža o zeminu a tak by sme si mohli poškodiť unášač noža, nôž, alebo nebodaj kľukový hriadeľ, čo by nás teda rozhodne nepotešilo. Navyše, ak sa rozhodneme, že si kúpime kosačku s veľkými kolesami, môžeme si byť takmer úplne istý, že v nich budú použité guličkové ložiska, čo nám zabezpečí dlhšiu životnosť uloženia kolies aj samotných kolies.

Chcem počas kosenia použiť kôš?

4. Asi každý z nás túži mať krásne upravený trávnik v okolí svojho domu, či pred ním. Preto, ak chceme mať reprezentatívny trávnik, mali by sme sa obzerať po kosačke s košom. Pokosenú trávu nám nôž nato určený nafúka do koša a nám tak ostáva trávnik čistý, bez odstrihnutých stebiel trávy, či púpav, lístia atď.

Existujú však aj plochy, kde zbierať trávu nie je nutné a nie sú "reprezentatívne" a v týchto častiach pozemkov možno nie je nutné používať zberný kôš, ktorý by nás zdržiaval pri kosení, keďže väčšina výrobcov kosačiek vyrába objem koša okolo 60 litrov, čo zase nie je tak veľa.
V tomto prípade sa pozrieme na kosačky buď predávané bez koša, ktorých už ale na trhu nie je veľa (ak vôbec), alebo sa zameriame na kosačky, ktoré majú funkciu bočného odhadzovania trávy. Táto funkcia je jednoduchá a účinná. Jedná sa o otvor z boku šasi kosačky, ktorý je zatvorený krytom, väčšinou vybavený "zámkom", ktorý necháme zatvorený pri použití kosačky s košom. Ak ale ideme kosiť našu spomínanú plochu, kôš odložíme do garáže, odklopíme záslepku a vložíme deflektor vyhadzovania trávy. Deflektor sa používa pre konkrétne smerovanie fúkanej trávy a nerozhadzuje ju "len tak" na pozemok.

Chcem mulčovať?

5. Ďalšou možnosťou ako kosiť bez koša a teda bez zberania trávy je kosenie tzv. mulčovaním.

Čo to vôbec mulčovanie je?
Vysvetlíme si to na úvod, aby sme sa vedeli rozhodnúť pre ďalšie pokračovanie nášho výberu toho správneho výrobku pre nás.
Mulčovanie je kosenie na to určeným nožom. Znamená to, že sa odstrihnutá tráva vracia naspäť do pracovného priestoru kosačky, opätovne ju rozdrví a zapracuje do zeminy, čo nám zároveň pohnojí trávnik. Jedná sa o špeciálne tvarovaný nôž, väčšinou v mieste vyhadzovacích lopatiek pri bežnom noži sú miesto lopatiek urobené otvory buď priečne rezom, alebo odvŕtané diery. To zabezpečuje správnu a dokonalú funkciu mulčovania. Toto všetko sa udeje len vtedy, ak je kosačka na to určená a vybavená mulčovacou záslepkou. Mulčovacia záslepka sa umiestni do vyfukovacieho otvoru pre odhadzovanie trávy a uzatvorí sa tak pracovný priestor. Ak teda máme záujem mať aj takúto možnosť tak sa pri výbere našej novej kosačky zameriame aj na túto funkciu.
Majme však na pamäti aj to, že kosenie mulčovaním nie je vhodné používať pri každom kosení. Môžeme si tak trávnik poškodiť. Po mulčovaní by sme mali trávnik poliať vodou. Mulčovať sa odporúča skôr v Jarných, alebo Jesenných mesiacoch, určite nie v lete a v horúčavách!

Kto bude s kosačkou kosiť?

6. Ak sme chlap, no vieme, že naše napríklad pracovné záležitosti nám neumožňujú pravidelne kosiť a tak vopred vieme, že kosačku bude používať mladší syn, dcéra, alebo manželka musíme si uvedomiť, že ručné štartovanie motora kladie značný odpor a teda môže byť obtiažné jeho naštartovanie napríklad žene. V tomto prípade sa zameriame na kosačky vybavené elektrickým štartovaním, ktorých je na trhu dnes už dostatok, prípadne na AKU kosačky (viac o AKU programe v samostatnom príspevku). Kosačky vybavené elektrickým štartovaním sú veľmi komfortné a v celku spoľahlivé. Niektoré modely (Briggs&Stratton) majú svoje motory vybavené možnosťou štartovania len elektrický, čo môže byť v niektorých situáciach celkom problemtické (vybitý akumulátor, nefunkčnosť) a to pre nás môže znamenať nemožnosť použitia našej kosačky, preto by sme mali pri výbere myslieť aj na to, čo keď... Samotný akumulátor nie je nijak náročný na údržbu, treba ho pravidelne nabíjať, áno aj v zimných mesiacoch, kedy stroj nevyužívame a uskladniť mimo slnečného žiarenia, či vystaveniu mrazu, viac sa ale dočítate v návode na použitie daného výrobku.
Ak sa teda rozhodneme pre kosačku s elektrickým štartovaním, vyberieme si takú, ktorá má možnosť aj ručného štartovania.

Môže mi kosačka ponúknuť niečo viac?

7. Áno. Kosenie môže byť príjemný relax a dnes už máme na trhu množstvo kosačiek vybavených napríklad držiakom na nápoje, či mobilného telefónu. Zaužívaným bonusom sa stáva aj signalizácia plnosti koša, kedy nemusím kontrolovať stav naplnenia, či čakať, keď nám už pokosená tráva bude vypadávať na pokosený trávnik. Niektoré modely sú vybavené aj rýchlospojkou pre pripojenie hadice s voľne dostupnou koncovkou hadice pre rýchle očistenie pracovného priestoru po kosení vodou. Ďalším bonusom je taktiež použitie automatického sytiča tzv. Auto Choke Systém, kedy pri štartovaní nemusíme hľadať tu správnu páčku a pamätať si do ktorej polohy ju kedy máme dať.

Ak sme si všetky tieto otázky zodpovedali, myslím, že výber toho vhodného produktu pre nás bude oveľa jednoduchší a s vybratým produktom budeme maximálne spokojní.


Ako si vybrať PÍLU?

Potrebujete orezať pár konárov z koruny Vašich stromov, alebo obnoviť svoje staré či nefunkčné náradie a pozeráte sa po novej píle?

Prečítajte si náš blog v ktorom Vám poradíme ako si vybrať tu správnu pílu pre Vás.

Na trhu je množstvo výrobcov benzínových, či elektrických píl, ktorí ponúkajú píly od základných modelov až po tie profi stroje čo môže u zákazníka pri výbere spôsobiť značný zmätok a tak sa nevieme rozhodnúť, ktorú pílu si vybrať. Máme si kúpiť tú najdrahšiu, alebo zvoliť niečo v strednej cene?

My si teraz ukážeme, že cena neznamená vždy tú správnu voľbu a faktorov, ktoré nám k rozhodovaniu pomôžu je viacero.

Ak si plánujeme pílu kúpiť na odpratávanie starých dosák, či príležitostné orezávanie nízkokmenných stromov, či drobnú prípravu palivového dreva na príležitostné kúrenie môžeme sa s radosťou pozerať po elektrických pílach.

Pri elektrických pílach je rozhodujúci výkon elektromotora a dĺžka lišty. Tu platí, že čo najväčší výkon a najdlhšia lišta nám zabezpečí výkonnostnú rezervu, ktorú by sme mohli niekedy v budúcnosti potrebovať.
Elektrická píla je štandardne vybavená bezpečnostnou brzdou reťaze lišty, ktorú ak stlačíme tak nielenže sa zastaví reťaz, ale aj samotný motor, keďže na páke brzdy sa nachádza aj spínač elektromotora. To znamená, že píla sa teda nedá ani spustiť bez toho, aby ste si pílu "odbrzdili".
Rozhodujúci okrem spomínaných faktorov snáď už môže byť len fakt, kde sa nachádza napínanie reťaze. Niektoré píly majú napínanie umiestnené z prednej strany telesa píly pri lište, čo nie je celkom komfortné pre dopnutie lišty, teda reťaze. Oveľa komfortnejšie napínanie reťaze je z boku píly na kryte lišty. Väčšinou je tento napínač vyhotovený ako napínacie koleso v ktorom je zároveň osadená matica pre upevnenie lišty.
Elektrické píly sú tak, ako aj píly benzínové, či AKU vybavené automatickým mazaním reťaze a nádržkou na olej pre stratové mazanie, takže sa o mazanie nemusíte starať. Treba mať ale na zreteli, že píla sa po minutí olejovej náplne sama nevypne. U píl benzínových je to zväčša nastavené tak, že palivo dôjde skôr ako olej pre stratové mazanie.

Ak sa nechceme "starať" o  prívodný kábel, budeme sa rovno obzerať po pílach Akumulátorových.

Pri AKU pílach platí v podstate všetko, čo sme si uviedli už pri pílach elektrických no s jedným rozdielom. Pri používaní výrobku nebudeme za sebou ťahať prívodný kábel, ale ako zdroj energie budeme používať akumulátor. Pri výbere AKU píly sa treba rozhodovať aj na základe kapacity akumulátora = dĺžka práce. Ak si vyberieme akumulátor s vyššou kapacitou musíme zároveň myslieť aj na to, že aj čas dobíjania bude dlhší, preto by sme si mali zvoliť aspoň dva akumulátory, prípadne si dokúpiť rýchlonabíjačku. Štandardne sa AKU výrobky predávajú bez nabíjačiek a akumulátorov a je tomu preto tak, aby sme si vedeli navoliť tu správnu nabíjačku a akumulátor, ktorý nám bude najviac vyhovovať.

V prípade, že ste si povedali, že tieto píly nie sú pre nás, že nám nevyhovujú, že predsa len chcem pílu so spaľovacím motorom, chceme občas spíliť strom, prípadne chceme pripravovať palivové drevo na zimu pre kúrenie a pod. tak máme rozhodovanie jednoduchšie.... no... nie tak celkom, len vieme, čo nechceme 😊

Poďme si teda rozobrať na drobné, čo očakávať pri benzínových pílach, na čo si dať pozor, čo si všímať a teda, ako sa rozhodnúť, ktorú pílu si kúpime.

Reťazových píl so spaľovacím motorom, nazývané ako benzínové píly máme v ponuke kvantá.

Samozrejme, sú medzi nami aj tí, ktorí si okrem popredných značiek nekúpia žiaden iný výrobok, ale pre tých tento blog nie je 😊 a my ostatní sa pozrieme aj na tie menej preferované značky.

Výrobcovia menej renomovaných značiek vyrábajú svoje výrobky pre domácnosti v dobrej kvalite a so slušnou cenou a tu platí najviac to, čo stále hovoríme naším zákazníkom. Nie výrobok je "zlý" len si zákazník musí vedieť správne vybrať a dbať o jeho údržbu.

Ale ako si teda vybrať správne?

Stále, opakujeme, STÁLE, pri kúpe čohokoľvek si musíme položiť pár otázok, na ktoré si odpovieme a to nám uľahčí výber. Samozrejme predajca nás môže ešte usmerniť, alebo odporúčiť nejaký typ výrobku na základe skúsenosti z predaja, či zo skúseností servisu, alebo reklamácie.

Čo budem s pílou rezať?
Ako často budeme pílu používať?
V akých podmienkach budeme s pílou pracovať?

Ak vieme, že pílu chceme použiť príležitostne, napríklad chceme orezať pár konárov zo svojho sadu, skrátiť si nejakú dosku, alebo si pokrátiť konáre na občasné kúrenie v kozube, pozrieme si píly v základných prevedeniach.

Ak teda potrebujeme naozaj prerezať pár tenkých konárov či dosák, kľudne si môžeme pozrieť píly tzv. jednoručky, ktoré sú ľahké, vyhotovené pre uchytenie do jednej ruky a tomu je prispôsobené aj ovládanie plynu. Často tieto píly využívajú tesári, alebo pestovatelia stromov, ktorí sa jednou rukou vedia pridržať stromu, či krovu a druhou rukou prerežú požadovaný materiál. Tieto píly majú však krátke lišty, takže s nimi nie je možné, resp. vhodné rezať materiály veľkých priemerov.

My ďalší, ktorí sme sa rozhodli, že chceme pílu do dvoch rúk, do domácnosti, aj do lesa sa pozrieme na píly v kategórií hobby, či farmárske.

Ako však vedieť, ktorá píla je v ktorej kategórií, keďže to nie je takmer nikde uvedené?

Hobby píly majú objem motora zväčša od 30ccm do 50ccm. Pri týchto pílach môžeme očakávať dĺžku lišty od cca 30cm po 45cm a výkon motora zväčša nepresahuje 2,5KW. Dnešným bežným štandardom je antivibračný systém odpruženia rukoväte, dekompresný ventil a tzv. "katalyzátor" výfukových plynov. Tieto píly majú vo väčšine možnosť nastaviť si intenzitu mazania reťaze (odporúčame nechať nastaviť v servise).

Ak predpokladáme, že pílu budeme držať v rukách o čosi častejšie je tu pre nás kategória Farmárska.

     Tu sa už dostaneme k pílam, ktoré sú mohutnejšie, vyhotovené z odolnejších materiálov. Niektoré modely majú nádrž na olej a benzín vyhotovenú zo zliatiny, napríklad zliatina Mg, takisto kryt lišty môže byť vyhotovený zo zliatiny. Je tomu tak práve preto, že sa predpokladá drsnejšie zaobchádzanie, preprava traktorom, štvorkolkou či drobná práca v lese a v prípade pádu píly, alebo bremena na ňu je menšie riziko poškodenia, najme spomínaných častí.
     Tieto píly sú samozrejme vybavené antivibračným systémom rukoväte, dekompresným ventilom uľahčujúcim štartovanie, automatickým mazaním reťaze, zachytávačom reťaze, iskier, katalyzátorom, prepínanie medzi použitím v letných, či zimných mesiacoch.
     Dĺžka lišty v tejto kategórií zvyčajne začína na čísle 40cm. Motor je osadený objemom od 50ccm a výkon nepoklesne pod 3Kw, čo nám zaistí slušný výkon aj pri ťažšej práci v lese, či v domácnosti. Pri týchto pílach sa nemusíme obávať pílu používať častejšie, či dlho nárazovo.

Musíme tu počítať aj s vyššou hmotnosťou zvyčajne nad 6kg.

     Kupovať si profi pílu do domácnosti je nezmysel keďže jej potenciál nikdy nevyužijeme, to zároveň neznamená, že nám vydrží "večne", keďže aj materiál "stárne", ale znamená to, že sme si kúpili výrobok zbytočne drahý a jeho výkon či použiteľnosť stráca význam.

A TIP na záver, pri kúpe farmárskej píly si budeme istý, že máme dostatočnú výkonnostnú rezervu, aj keď sa do lesa nechystáme 😉

Pre benzínové píly všeobecne platí pár základných pravidiel a síce, že benzínové píly sú náročnejšie na údržbu, ktorú ale netreba zanedbať pre zabezpečenie správneho a bezproblémového chodu (spomeňte si, čo sme písali vyššie o tom, že výrobok nie je "zlý"...), palivo sa musí riediť s olejom určeným pre 2T motory v správnom pomere, ktorý určuje výrobca a nie, viac oleja nie je lepšie! Musíme používať olej pre stratové mazanie klasický, alebo BIO olej, ktorý je šetrný k životnému prostrediu (POZOR! BIO olej nesmie dlho ostávať v nádržke, pretože kryštalizuje a to nám môže upchať mazací systém) a nie, nemôžeme používať použitý motorový, alebo iný použitý olej!

Pre správnu, bezproblémovú a dlhú životnosť Vášho výrobku Vám odporúčame si svoj výrobok nechať raz ročne skontrolovať v servise, kde Vám v prípade potreby odporučíme vykonanie údržby.

Čo taká údržba zahŕňa?

Vyčistenie/výmena vzduchového filtra

Vyčistenie/výmena palivového filtra

Skúška motora, nastavenie otáčok, vrátane zohriatia

Vyčistenie/výmena zapaľovacej sviečky

Vyčistenie chladenia motora vrátane demontáže a montáže krytov

Brúsenie reťaze

Údržba lišty vrátane demontáže a montáže

Veríme, že sme Vás dostatočne previedli svetom reťazových píl a nezamotali sme Vám hlavu ešte viac. V prípade, že sa rozhodnete uskutočniť nákup u nás, po odoslaní objednávky nám kľudne napíšte na obchod@gardenmall.sk a určite Vám budeme vedieť poradiť, potvrdiť, či upraviť Vás výber 😊 a v prípade potreby objednávku upravíme.

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky